Ada Ciganlija Yarımadası – Belgrad

Sava nehri üzerinde, Tuna ağzının hemen yakınında, Belgrad’ın merkezine sadece 4 km uzaklıkta, eski ada, şimdi Ada Ciganlija yarımadası var. Şehrin en güzel yerlerinden diyebileceğimiz bölge; Belgrad vatandaşları için en büyük, en güzel ve en çok ziyaret edilen piknik yeri, yüzme havuzu ve dinlenme yeri haline geldi.

Ada Ciganlija şüphesiz merkezi ekolojik noktalardan biri. Çünkü su yüzeylerinin ve orman komplekslerinin etkisinin faydalı kombinasyonu sayesinde Ada, şehrin diğer bölgelerine kıyasla artan hava nemi ve yazın günlük sıcaklıkların biraz daha düşük olmasıyla karakterize edilen alışılmadık derecede spesifik bir mikro iklime sahiptir. Ada’nın başlıca klimatojenik bitki örtüsü meşe ve karaağaç ormanlarıdır. Geçen yüzyılın ortalarında, Amerikan kavağı ve yeşil külün tanıtılmasıyla önemli ölçüde zenginleştirildi. En vahşi kısımların ekilmemiş bitki örtüsüyle kaplı olması, geçişi zorlaştırırken yarımadanın araştırma tutkusunu ve maceracı ruhunu da teşvik ediyor. Ada Ciganlija, özellikle yaban ördekleri ve martıların yanı sıra sülün ve bıldırcın gibi çok sayıda kuş topluluğuyla bol miktarda hayvan yaşamına sahiptir. Ada aynı zamanda doğada hala geyik veya tavşan görebileceğiniz birkaç “şehir” yerinden biridir.

Ada Ciganlija’da bir golf sahası ve su kayağı için bir teleferik dahil olmak üzere 50’den fazla farklı açık hava spor sahası bulunmaktadır . Futbol sahası, tenis, hentbol, ​​voleybol ve basketbol sahalarının yanı sıra beyzbol, ragbi ve çim hokeyi sahaları bulunmaktadır. Ayrıca plaj voleybolu ve su futbolu ile ekstrem sporlar için kortlar vardır : bungee jumping, yapay kaya ve paintball.

Sava gölü çevresindeki plaj tamamen çevre düzenlemesi ve gerekli altyapı tesisleri ile donatılmıştır, bu da onu Avrupa’nın yapay göller üzerindeki en büyük ve en güzel plajlarından biri yapmaktadır. Sava Gölü’nün suyu nehirden daha sıcak ve daha temizdir ve göl toplu rekreasyon için uygundur. Sava Gölü konumu, su kalitesi, tesis donanımı ve parkur uzunluğu ile sakin sularda üst düzey müsabakalar için oldukça uygundur. Göl, yüzme, kürek, kano, su topu, dalış, rüzgar sörfü ve diğer sporlar için uygundur ve bu nedenle üzerinde birçok dünya ve yerel şampiyona yapılmıştır.

Belgrad’a gelirken yanınıza mayo, havlu ve güneş kreminizi getirmeyi kesinlikle unutmayın. Mutlaka lazım olacak. 🙂

bursa nilüfer diş polikliniği ankara kızılay dershane ankara ambar ankara protez saç gebze ambar ankara ceza avukatı ankara gülüş tasarımı maurers