Öğrenci Meydanı – Studentski Trg Belgrad

Studentski Trg ya da Öğrencilerin Meydanı (Sırpça: Студентски Трг) Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan yoğunlukla öğrencilerin olduğu keyifli bir meydan / mahalle. Belgrad’ın Stari Grad Belediyesine bağlıdır. Studentski Trg doğuda Cumhuriyet Meydanı, batıda Kalemegdan ile çevrili, Akademski Park ile bitişiktir. Kuzeyde Dorćol mahallesi, güneyde ise Knez Mihailova Caddesi ile sınırlanır.

Bugünkü Öğrenci Meydanı’nın bulunduğu yerde, 19. yüzyılda buradan taşınan bir Türk mezarlığı vardı ve daha sonra 1927’de oradan da kaldırılan Büyük Pazar kuruldu. Ünlü botanikçi ve bilim adamı Josif Pančić’in anıtının açılışıyla birlikte Studentski trg, akademik düşünce ve hoş bir atmosfer vahası haline gelir. Etrafına First Realka (bugünkü Pedagoji Müzesi), ardından Ilija Kolarc’ın vakfiyesi ve Kaptan Miša’nın binası gibi binalar inşa edildi. Kaptan Miša’nın binası 1863’te inşa edildi. Başlangıçta, o zamanlar Sırbistan’ın en zengin adamı olan Tuna kaptanı Miša Anastasijević’in ailesinin ikametgahı olarak tasarlanmıştı. O dönemin birçok milletvekili ve ileri gelenleri orada ağırlandı. Bugün, parka ve coğrafyacı Jovan Cvijić ile eğitimci Dositej Obradović’in anıtlarına bakan Belgrad Üniversitesi Rektörlüğü burada bulunuyor.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara kızılay dershane ankara ambar ankara protez saç gebze ambar ankara ceza avukatı ankara gülüş tasarımı maurers