Bayraklı Camii Belgrad

Bayraklı Camii; Osmanlı devrinde yapılan, bugün Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’da inşa edilen cami 1575 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun Sırbistan yönetimi sırasında var olan 273 camiden şehirdeki tek camidir. Dorcol semtinde Gospodar Jevremova Caddesi’nde yer almaktadır.

Bayraklı Camiinin kim tarafından ve hangi tarihte inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda araştırmacıların çeşitli görüşleri bulunmaktadır.

Kare planlı olarak inşa edilen cami 10,2 m.’lik bir kubbe ile örtülüdür. Caminin kesme taştan inşa edilen sade bir minaresi vardır.

15. yüzyılın başında Sırbistan’da 200’den fazla cami vardı. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde, birçoğu Roma Katolik Kiliselerine dönüştürüldü ve bazıları protesto amacıyla yakıldı. Adından da anlaşılacağı gibi Bayraklı Camii’nin tepesindeki bayrak namazın başlangıcını işaret ediyordu. Bayraklı Camii’nin mevcut cephesi 17. yüzyıla kadar uzanıyor ve masif duvarlarla desteklenen sekizgen kubbesiyle klasik Osmanlı mimarisini yansıtıyor. Küçük pencereler ve kapılar taşıyan taş yapı, sığ bir niş ve ayrıntılı tonoz dekorasyonu ile mütevazı iç mekanları tasvir ediyor. Cami, Sırbistan’daki Müslümanlar için İslami Kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Bayraklı Camii’nin gösterişsiz yapısı, yüzyıllar boyunca sürdürdüğü tarihi dayanıklılığıyla görülmeye değer. Geçmişteki görkemini yaşayan Hristiyan hakimiyetindeki bir toplumda hala dimdik ayaktadır.

Kosova’daki ayaklanmalar sırasında Sırp kiliselerinin yakılmasına tepki olarak 18 Mart 2004’te ateşe verilen cami, ağır hasar gördü. Son zamanlarda cami restore edilmiştir.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara kızılay dershane ankara ambar ankara protez saç gebze ambar ankara ceza avukatı ankara gülüş tasarımı maurers