Belgrad Kalesi Kalemegdan (Kalemeydan)

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın en önemli değer taşıyan park yeri olan Kalemegdan, gezilecek yerler arasında ilk sırayı almaktadır. Belgrad’ın Stari Grad ilçesinde; Belgrad Kalesi‘ni de içinde bulundurduğu Sava ile Tuna Nehirlerinin kesişiminde, 125 metrelik bir tepede yer alır.

279 yılında Romalılar tarafından yaptırılan Belgrad Kalesi, 1521 yılında Osmanlı hükümdarı Sultan I. Süleyman’ın Belgrad’ı fethiyle Osmanlıların eline geçmiştir.

Kalemegdan adı Türkçe kale ve meydan kelimelerinin birleşiminden oluşur. Meydan kelimesi zamanla Sırpçanın fonetiğine uyum sağlayarak megdan halini almıştır. Adını Osmanlıların koyduğu Kalemeydan, Osmanlı İmparatorluğu egemenliğindeyken Sava’dan Tuna’ya kadar uzanan geniş bir meydandı. Osmanlı ordusu bu meydanı talim, teftiş ve toplanma alanı olarak kullanıyordu.

Knez Mihailova Caddesi boyunca devam ettiğinizde yolunuz Belgrad Kalesi’ni çevreleyen Kalemegdan Parkı’na çıkar. Bu parkın adı Osmanlılar tarafından verilmiş ve Kalemegdan yani “Kale Meydanı”dır. Belgrad’da Türkçe’ye benzer çok tanıdık sözler duydum. Kale Meydanı bunlardan sadece biri. İstanbul Kapısı ve Kalemegdan’daki Saat Kulesi Türkçe isimlerini hala koruyorlar, İstanbul Kapı ve Sahat Kula diyorlar. Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği tepede yer alan Kalemegdan, aslında oldukça geniş bir alana yayılmış bir park. Bu itibarla Belgrad’ın en büyük parkı ve en önemli tarihi eseridir. Parkta Belgrad Kalesi, heykeller, anıtlar, saat kulesi, askeri müze, çeşme ve kilise gibi gezip görebileceğiniz birçok şey var.

Kalenin içinde Osmanlı çeşmesi bulunmaktadır. Sokollu Mehmed Paşa, savaştaki zaferlerinden birinin nişanı olarak Sokoviç Çeşmesi’ni yaptırmıştır. Belgrad Kalesi’nin altında Osmanlı İmparatorluğu döneminde kazılmış bazı tüneller olduğu söyleniyor. Kale, Kalemegdan’daki surları nedeniyle şehre beyaz şehir unvanını veriyor. Kalenin en dikkat çekici noktası, çeşmeyi geride bırakıp eteklere doğru yürümeye devam ettiğinizde yemyeşil ve muhteşem şehir manzarası.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara kızılay dershane ankara ambar ankara protez saç gebze ambar ankara ceza avukatı ankara gülüş tasarımı maurers