Belgrad’ın simgesi : Hotel Moskva

Belgrad’ın simgesi olan Hotel Moskva; Rus Ayrılığı tarzında inşa edilmiş, Sırp başkentinin en önemli mimari mücevherlerinden biridir. Kral Peter I Karadjordjeviç bu muhteşem binayı 1908 yılında açtı. O zamandan beri bu otel 45 milyondan fazla insanı ziyaret etti. Kaç tane daha olacağını hayal edin.

Hotel Moskva, Belgrad’ın tam kalbinde, Terazije meydanında yer almaktadır. Geçen yüzyılın ikinci yarısından itibaren devlet koruması altındadır. Otel tüm tarihi ve kültürel mekanlara yürüme mesafesindedir. Otobüs ve tren istasyonlarına sadece birkaç dakika, havaalanına ise 18 km uzaklıktadır. Konumu ve görünümü nedeniyle birçok kişinin favorisidir.

Bu etkileyici bina 113 yıldır Belgrad’ın başlıca simge yapılarından ve sembollerinden biri olmuştur. Sadece bu da değil. Aynı zamanda sanatçıların ve politikacıların buluşma yeri ve konaklama yeridir. Sıradan ve iş dünyası. Krallar ve başkanlar. Belgrad’da 13 numaralı odası veya dairesi olmayan tek oteldir.

Hotel Moskva’nın tarihi

Hotel Moskva, eski Büyük Sırbistan kafesi yerine inşa edilmiştir. Otel, 36 odalı, öncelikle Rusya Sarayı’nın bir binası olarak işletiliyordu. Yaklaşık üç yıllık inşaatın ardından 1908 yılında açılan otel, Rusya İmparatorluğu ve Sırbistan Krallığı’nın büyük bir yatırımıydı. İnşaat o dönemde yaklaşık iki milyon altın dinara mal oldu. Zamanla Hotel Moskva kapasitesini genişletti ve sarayın tamamını işgal etti.

Bunca yıl boyunca pek çok insan bu otelden geçti. Birçoğu Yugoslav ve Sırp edebiyatı ve kültüründe büyük isimlerdi. Nobel ödüllü Ivo Andric’in burada kendi masası vardı. Sürekli aynı şeyi içiyordu: Bir küp ratluk ile hafif Türk kahvesi. Andric, Nobel Ödülü’nü kazandığında çok popüler oldu. Böylece meraklı gözlerden kaçmak için restoran galerisindeki bir masaya geçti.

Bununla birlikte, otelin övünebileceği şey, bazıları Thomas Edison, Albert Einstein, Nikola Tesla, Roman Polanski, Alfred Hitchcock, Woody Allen, Muammar el Kaddafi, Richard Nixon ve diğerleri gibi çok sayıda dünyaca ünlü isimle övünebilir. .

Bugün Hotel Moskva sadece yabancı konukları değil aynı zamanda kendi Belgradlılarını da cezbetmeye ve şaşırtmaya devam ediyor. En iyi buluşma noktasıdır. Yine de bu hiç de şaşırtıcı değil, çünkü hala büyüleyici.

Duyularınızı şaşırtın ve yemeğinizin tadını çıkarın

Belgrad’ın en kaliteli spesiyalitelerinden bazılarını denemek istiyorsanız otelin restoranını ziyaret edin. Tchaikovsky Restaurant, geleneksel ile moderni konforla birleştiren zarif bir gurme restorandır. İçeride 128, dışarıda ise 72 koltuk bulunuyor. Servis mükemmel, şef ve mutfak ekibi yaratıcı ve şarap mahzeni Belgrad’daki en iyi yemek deneyimini garanti ediyor. Ayrıca yemekler muhteşem! Mümkün olduğu kadar denemekten çekinmeyin.

Öte yandan Moskva’da bir kafe-şekerci var. Her yaştan Belgradlının en eski ve en ünlü buluşma yerlerinden biridir. Hoş atmosferi, eski cazibesi ve en yüksek yiyecek-içecek standartları, şehrin kalabalığından kaçmak için mükemmel bir vaha sağlar. En ünlü hamur işi, gizli bir tarife göre yapılan, en iyi ev yapımı kremayla canlandırıcı bir meyveli kek olan lezzetli Moskva snit’tir.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara kızılay dershane ankara ambar ankara protez saç gebze ambar ankara ceza avukatı ankara gülüş tasarımı maurers