Knez Mihailova Caddesi – Belgrad

Belgrad’ın en eski ve en önemli caddelerinden biri olan Knez Mihailova Caddesi, aynı zamanda şehrin sürekli varlığının da bir kanıtı. Caddenin bulunduğu bölge antik uygarlığın izlerini barındırıyor.Adını Sırbistan Prensi III. Mihailo’dan alan Knez Mihailova Caddesi, tarihi 1870’lerin sonlarına dayanan birçok tarihi ve etkileyici binayı barındırır. Belgradlıların sosyalleşmek için takıldığı cadde şehrin kalbi sayılır ve çok sayıda restoran, kafe ve mağazayı barındırır.

Tarihi ve kültürel değerlerinden ötürü, bu cadde devletin koruması altındadır. Özgün görünümü günümüzde değişmemesine rağmen, binaların kullanım amacı değişmiştir. Eskiden konut olarak kullanılan bu binalar, artık günümüzde mağazalar, kültür merkezleri, kitapçılar, restoranlar, kafeler, konsolosluklar ve havayolu ofisleri haline geldi.

Knez Mihailova’da her bütçeye, yaşa ve zevke uygun geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Pahalı tasarım ürünleri, ucuz Sırp ürünleri ve aradaki her şey var.

1870 yılında açılmış olan bu cadde, yılın her günü ve saat kısıtlaması olmaksızın gezilebilmektedir.

Knez Mihailova Caddesinin Özellikleri

Oldukça renkli ve hareketli caddenin en önemli özelliklerinden biri; nefis lezzetlere ev sahipliği yapan restoranlara ve eşsiz kafelere sahip olmasıdır. dır. Bunun yanı sıra sinema salonu ve müzeler de Knez Mihailova Caddesi’nde bulunan önemli mekanlardır.

Knez Mihailova Caddesi, çevresinde zaman içerisinde oluşmuş yapılarla birlikte anlam kazanmıştır. Farklı medeniyetlerin farklı zamanlarda inşa etmiş olduğu bu yapılar Belgrad şehrinde bulunan bu meşhur caddeyi oluşturmuş ve orijinalleştirmiştir.

Rahatlayın ve Alışveriş Yapın

Dinlenme ve Alışveriş, insanların bu caddeyi ziyaret etmesinin ana nedenleridir. En büyük ve en popüler alışveriş merkezlerinden biri burada yer alıyor ve bu da Knez Mihailova’yı Belgrad’ın önde gelen caddelerinden biri yapmaktadır.

İyi kahve

Harikulade cadde boyunca kahve içen insanları fark edeceksiniz. Bazen saatlerce orada oturmak bile bir tercih olabilir. Kafe kesinlikle Sırbistan’da bir yaşam tarzı haline geldi ve birçok insan günlerini farklı kafelerde kahve içerek geçiriyor. Yine de bilmeniz gereken bir şey var ki, sadece kahve ve hafif atıştırmalıklar sunan kafeler olduğu gibi, daha çok lezzetli yemek yiyebileceğiniz restoranlar var. Bu alanda ikisinden de çokça bulabilirsiniz.

Hediyelik eşya

Hediye satın almakla ilgileniyorsanız, orada birçok seçenek bulacaksınız. Yerel para birimi Sırp dinarıdır. Cadde üzerinde çok sayıda döviz bozdurma ofisi var, düşük komisyonla döviz bozabilirsiniz.

Alışveriş yapmak istemeseniz bile, şehir merkezinin bu kısmı, insanları, mimarisi ve rahatlatıcı cazibesi ile görülmeye değer. Gezintiye veya yürüyüşe ara vermek istediğinizde, caddenin açık hava kafe veya restoranlarından birinde bir içkinin ve yemeğin tadını çıkarın. Yaz aylarında caddenin yaklaşık yarısında bulunan çeşmede yüzünüzü ve ellerinizi yıkayarak tazelenin.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara kızılay dershane ankara ambar ankara protez saç gebze ambar ankara ceza avukatı ankara gülüş tasarımı maurers