Sırbistan Havacılık Müzesi, Belgrad

Sırbistan Havacılık Müzesi, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın Surčin belediyesinde bulunan bir havacılık müzesidir. Müze, Belgrad Nikola Tesla Havalimanı‘nın bitişiğinde yer almaktadır.

Müze, 1957 yılında Yugoslav Havacılık Müzesi olarak kurulmuştur. Bugünkü haliyle açılması ise 21 Mayıs 1989 yılında olmuştur. Müze, Fiat G.50 gibi bir bölümünün dünyada kendi türlerinde kalan son örnekler olduğu 200’den fazla hava aracına sahiptir ve bunların 50 kadarı sergilenmektedir.

Müzede, Sırbistan ve komşu ülkelerdeki havacılık tarihini yansıtan bir dizi sergi bulunmaktadır. Bu sergiler arasında, I. ve II. Dünya Savaşı’ndan kalma uçaklar, Yugoslav Hava Kuvvetleri’nin kullandığı uçaklar ve modern sivil uçaklar yer almaktadır.

Müzede ayrıca, havacılık tarihine ilişkin çeşitli belgeler, fotoğraflar ve videolar bulunmaktadır. Müzede bulunan bir kütüphanede ise havacılıkla ilgili kitaplar, dergiler ve diğer yayınlar bulunmaktadır.

Müze, Pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 1.000 dinar, öğrenciler için 500 dinar ve çocuklar için ücretsizdir.

Müzenin öne çıkan eserleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Fiat G.50, dünyadaki tek örneği olan İtalyan savaş uçağı
  • F-117 Nighthawk, ABD’nin “görünmez” saldırı uçağı
  • F-16 Fighting Falcon, ABD’nin modern savaş uçağı
  • Oluj 11, Sırbistan’da üretilen ve I. Dünya Savaşı’nda kullanılan ilk savaş uçağı
  • Jak-3, II. Dünya Savaşı’nda Yugoslav Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan Sovyet savaş uçağı

Sırbistan Havacılık Müzesi, havacılık tarihine ilgi duyan ziyaretçiler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara kızılay dershane ankara ambar ankara protez saç gebze ambar ankara ceza avukatı ankara gülüş tasarımı maurers