Sırbistan Dinarı Kaç Türk Lirası

Sırbistan dinarı (RSD), Sırbistan’ın ulusal para birimidir. 1 dinar, 100 paraya bölünmüştür.

Sırbistan dinarı, 1918 yılında Yugoslavya Krallığı’nın kurulmasıyla birlikte kullanılmaya başlanmıştır. 1992 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte, Sırbistan ve Karadağ tarafından ortaklaşa kullanılmaya devam etmiştir. 2003 yılında Karadağ’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte, sırbistan dinarı yalnızca Sırbistan’da kullanılmaya başlanmıştır.

Sırbistan dinarı, Merkez Bankası tarafından basılmaktadır. Merkez Bankası, para politikası ve döviz kurunun belirlenmesinden sorumludur.

Sırbistan dinarı, uluslararası piyasalarda pek de likit bir para birimi değildir. Bu nedenle, döviz kurları genellikle dalgalıdır.

2023 yılı Eylül ayı itibarıyla, 1 Sırp dinarı yaklaşık olarak 0,25 Türk lirası değerindedir.

Sırbistan dinarı banknotları 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 dinar olmak üzere 6 farklı değerde basılmaktadır. Sırbistan dinarı madeni paraları ise 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 para olmak üzere 6 farklı değerde basılmaktadır.

Sırbistan dinarı, Sırbistan’da kullanılan tek para birimidir. Ülkede, euro veya diğer yabancı para birimleri de kabul edilmektedir. Ancak, genellikle sadece büyük şehirlerde ve turistik yerlerde kabul edilmektedir.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara kızılay dershane ankara ambar ankara protez saç gebze ambar ankara ceza avukatı ankara gülüş tasarımı maurers